Skip to main content

Foodback tarafından gerçekleştirilecek Gıdada Etki Konferansı, bu sene 27 Kasım’da gerçekleşecek 4. senesinde katılımcıları, gıda ve tarımı, etki ekseninde düşünmeye davet ediyor.

Avrupa Yenilik ve Teknoloji Enstitüsü (EIT Food) Türkiye Hub’ı olan Foodback’in geliştirdiği Gıdada Etki Konferansı; gıda ve tarım alanında; sosyal, çevresel ve teknolojik sorunları inovasyon ve girişimcilik boyutlarında ele alarak uzun vadeli etki yaratmayı amaçlayan bir konferans serisi.

Gıdamızı üretmek için dünyadaki suyun yüzde 77’sini kullanıyoruz. Besinlerimiz hızlıca değişiyor ve sağlığımızı etkiliyor. İklim kriziyle artan sıcaklıklar sebebiyle tarımsal verimlilik ve yeterli beslenme koşullarımız tehdit altında.

Gıda krizlerinin ve sürdürülebilir bir etkinin sağlanması için, tüm sektörlerin bir araya gelmesi gerektiğini Foodback olarak her etkinliğimizde yineliyoruz ve sektörleri bir araya getirmek için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

GEK 2023’te bu sene neleri konuşuyoruz?

Gıdada ve Tarımda “Etki”: Neden her zamankinden daha önemli? Gıda ve tarım alanındaki en yeni trendler neler? Hangileri tüketici tarafından kabul ve talep görüyor? Türkiye’de tarım teknolojilerinin gelişmesi için ne tür fırsatlar var? 20 milyonu barındıran bir megakentte organik tarım nasıl yapılır? Alternatif proteinler artan beslenme talebine ilaç olabilir mi ? Türkiye merkezli girişimler global pazarlara nasıl açılır? Gıda-Tarım Teknolojileri Girişimleri Nasıl Yatırım Alır? Sorularını sektördeki önemli temsilciler eşliğinde cevaplar arayacağız.

GEK’in amaçları arasında;

  • İklim krizine ve sürdürülebilir kalkınmaya etki odaklı bir bakış açısı kazandırmak,
  • Gıda ve tarım’ın tüm sektörleri İstanbul’da bir araya getirerek İstanbul’un gıda ve tarım teknolojileri ve inovasyonları alanında global bir aktör haline getirmek
  • Gıda krizine karşı alabileceğimiz önlemleri ve mevcut durumu analiz etmek
  • Gıda ve tarımın etki ettiği alanları ve sektörleri dinleyiciler ile birleştirmek
  • Gıda teknolojilerinin gelişmesi ve desteklerin artması için farkındalık oluşturmak bulunmaktadır.

GEK’te Öncesi

Son 3 yıldır çevrimiçi olarak gerçekleştirilen ve 13 AB ülkesinden 2000’den fazla kişiyi bir araya getiren Gıdada Etki Konferansı, geçtiğimiz senelerde konuşmacı olarak, Elvira Domingo, Maksut Aşkar, Levent Kurnaz, Gamze Cizreli, Ebru Baybara Demir, Philip Lymbery gibi yerli ve yabancı birçok ismi ağırladı. Geçtiğimiz senelerde gıda, tarım, su, tasarım, restorancılık ve daha birçok konu uzmanlar eşliğinde konuşuldu. GEK 2022’de konferansa ek olarak TasteForward etkinliği, gıda ve gastronomi dünyasında etki yaratan kişi ve kurumların bitki bazlı gıda alternatiflerini deneyimlemeleri ve bunların hangi bağlamda / hangi lezzetlerle kullanılabileceği üzerine fikir yürütmeler için tasarlandı ve Vertical İstanbul’da tadım etkinliği gerçekleşti.

27 Kasım’da İstanbul’da ve çevrimiçi platformlarda görüşmek üzere.